piątek, 21 czerwca, 2024

Jak przeprowadzić poprawnie rozmowę video?

Musisz przeczytać

Rozmowy wideo to obecnie bardzo popularny środek komunikowania się. Często wykorzystujemy go zarówno do rozmów telefonicznych, ale także i wideokonferencji poprzez laptopy i komputery stacjonarne. W taki sposób możemy porozumieć się z osobami obecnymi w innych częściach świata w ciągu kilku sekund. Ale jak zatem przeprowadzić taką rozmową poprawnie, i o jakie elementy należy zabrać szczególny w sposób? W tym tekście odpowiadamy na te wątpliwości.

Przetestuj i przygotuj sprzęt

Pierwszym elementem, o który musimy zadbać, chcąc przeprowadzić poprawnie rozmowę wideo jest przetestowanie i przygotowanie sprzętu. Powinniśmy przeczyścić obiektyw na naszej kamerce internetowej, oraz w naszym smartfonie, a także zadbać o stabilne przymocowanie kamery, poprzez którą będziemy rozmawiali. Powinniśmy również przetestować sprzęt oraz naładować go, jeśli działa na baterii i nie jest podłączony do gniazdka na stałe. Zapobiegnie do rozładowaniu się danego urządzenia w trakcie wideokonferencji i przerwaniu rozmowy. Powinniśmy również zadbać o stabilne połączenie z internetem, a także upewnienie się, czy masz pakiet danych jest wystarczająco duży, aby przeprowadzić taką o rozmowę. Dobrym rozwiązaniem jest również przetestowanie urządzenia w praktyce, wykonując rozmowę ze znajomym lub inną osobą w sieci. Dzięki temu dowiemy się, czy wszystkie komponenty działają poprawnie i czy rozmowa wideo spełnia nasze wymagania. Często możemy wykryć wiele problemów, które będziemy mogli usunąć przed wykonaniem właściwej rozmowy.

Przygotuj miejsce rozmowy

Elementem, o który musimy zadbać w szczególny sposób chcąc poprawnie przeprowadzić rozmowę wideo, jest zadbanie o miejsce rozmowy. Wiele osób nie przykłada do tego elementu większej wagi co skutkuje wieloma niekomfortowymi sytuacjami. Powinniśmy zatem wybrać miejsce, które będzie niedostępne dla innych, aby inne osoby np. dzieci czy znajomi nie wchodzili do tego pomieszczenia w trakcie rozmowy. Możemy również ustawić kamerę w taki sposób, aby obejmowała atrakcyjne tło. Może być te roślina lub jednolita ściana. Powinniśmy jednak unikać rozmów na tle kontrowersyjnych plakatów czy bałaganu, jaki panuje w naszym domu. Wszystko to będzie kreowało negatywny nasz negatywny wizerunek, którego z pewnością chcemy uniknąć.

Optymalizacja na początku rozmowy

Jeśli rozpoczniemy już naszą rozmowę wideo, powinniśmy na samym początku porozmawiać z osobą, z którą nawiązaliśmy kontakt. Musimy zapytać się o to, czy słyszy nas i widzi w sposób dobry i komfortowy, a także, czy transmisja wideo spełnia wszystkie najwyższe wymagania. Często drobne poprawki na początku rozmowy takie jak zmiana perspektywy, czy oddalenie się od głośnika znacząco podwyższa jakość konwersacji. Optymalizację rozmowy powinniśmy wykonać obustronnie i jeśli jakieś elementy przeszkadzają nam w komunikowaniu się z nią, powinniśmy jej o tym powiedzieć. Optymalizacja taka jest w dobrym tonie a wspólne dbanie o jakość rozmowy będzie wpływało na konwersację. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozmawiamy o biznesowych sprawach i załatwiamy ważne rzeczy i potrzebujemy dogodnych warunków do przeprowadzenia takiej rozmowy.

Przygotuj siebie do rozmowy

Przygotowanie siebie do rozmowy wideo jest równie ważne co sprzętu, czy miejsca, w którym będziemy rozmawiali. Powinniśmy zaplanować sobie całą rozmowę, a także napisać na kartce najważniejsze kwestie, które będziemy chcieli poruszyć. Nie jest w złym guście w trakcie rozmowy posiłkować się notatkami czy wskazówkami. Dzięki temu lepiej przeprowadzimy całą rozmowę i załatwimy daną sprawę. Powinniśmy zadbać również o nasz schludny wygląd, a także odpocząć przed rozmową, aby nie być zmęczonym czy zdyszanym.

- Advertisement -spot_img

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie wpisy