piątek, 21 czerwca, 2024

Jak wybrać aparat w nowym smartfonie?

Musisz przeczytać

Najlepszą rzeczą w dzisiejszych smartfonach są ich aparaty. Żyjemy w czasach, w których robimy zdjęcia przez cały czas, niezależnie od tego, czy są to selfie, pikniki kulinarne, zdjęcia z wakacji, a nawet dzień portretu rodzinnego! Dlatego sensowne jest to, że nasze telefony mają niesamowitą technologię aparatów. Ale skąd wiesz, jaki rodzaj aparatu jest dla Ciebie odpowiedni?

Czego szukasz

Pierwszą rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest to, czy szukasz czegoś podstawowego, czy zaawansowanego. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, wybierz najtańszą opcję. Nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na coś, czego nie wykorzystasz.

Ale jeśli masz już jakieś aplikacje fotograficzne i jesteś gotowy, aby poprawić swoje umiejętności i poważnie podejść do robienia świetnych zdjęć, powinieneś zainwestować w urządzenie wyższej klasy. Jeśli już od jakiegoś czasu fotografujesz smartfonem i czujesz się komfortowo z jego możliwościami, inwestycja w górną półkę smartfonów będzie uzasadniona.

Megapiksele

Największym wyróżnikiem między aparatami są megapiksele. Im wyższa liczba, tym lepsza jakość obrazu. Jednak uzyskanie odpowiedniej ilości megapikseli wymaga pewnych badań. W rzeczywistości wiele urządzeń z wyższej półki oferuje teraz więcej niż 12 MP. Z drugiej strony mniejsze czujniki zapewniają wspaniałe obrazy w rozdzielczościach niższych niż 8 MP. Ze względu na te różnice, oto kilka wskazówek dotyczących wyboru aparatu.

Liczba megapikseli waha się od 1MP (niski megapiksel) do ponad 120MP (bardzo wysoki wynik). Zakres ten różni się w zależności od zestawu funkcji, a często producenci nawet ich nie wymieniają. Megapiksele są mierzone w pikselach na milimetr kwadratowy. Wysoka rozdzielczość zdjęć daje dużo wyraźniejsze obrazy i pozwala lepiej fotografować dane obiekty. Wysoki wynik nie jest jednak decydujący a pod uwagę powinniśmy wziąć również inne funkcje oraz możliwości smartfona, które chcemy kupić.

Funkcje aparatu

Przy zakupie aparatu do smartfona należy zwrócić uwagę na dwa rodzaje funkcji: zoom optyczny i stabilizację optyczną. Te funkcje pozwalają zbliżyć się do fotografowanego obiektu bez konieczności zwiększania rozmiaru obiektywu, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozmycia obrazu.

Większość obecnych smartfonów ma zoom optyczny od 2x do 5x zoom optyczny. Zoom optyczny jest zwykle oznaczony znakiem plus (+) lub minus (-) przed liczbami; na przykład +10x oznacza 10 krotny zoom optyczny. Większe liczby oznaczają większe powiększenia. Pamiętaj, że większy zoom nie zawsze oznacza lepsze wyniki – zwłaszcza, jeśli spróbujesz przybliżyć odbraz zbyt blisko. Tutaj do gry wchodzi stabilizacja optyczna.

Niektóre nowsze modele smartfonów i tabletów mają wbudowaną stabilizację optyczną w celu zmniejszenia rozmycia. Technologia ta wykorzystuje sprzęt elektroniczny do stabilizacji urządzeń przenośnych podczas nagrywania wideo. Najlepiej sprawdza się podczas nagrywania filmów, ale pomaga również przy fotografowaniu.

Jeśli planujesz używać smartfona jako samodzielnego aparatu, powinieneś zdecydować się na mniej megapikseli. Prawdopodobnie będziesz potrzebować mniej megapikseli, aby zrobić przyzwoite zdjęcia przedmiotów codziennego użytku, takich jak krajobrazy, budynki lub jedzenie. Co więcej, te niższe liczby megapikseli zwykle powodują mniejsze rozmiary plików. Ale jeśli planujesz dużo edytować zdjęcia, możesz potrzebować więcej megapikseli. Na przykład, jeśli mocno edytujesz swoje zdjęcia i musisz je przyciąć, prawdopodobnie skończysz z wieloma pikselami usuniętymi z obrazu.

Najważniejszą funkcją pomiaru możliwości smartfona są megapiksele (MP). Megapiksele reprezentują rozmiar każdego pojedynczego piksela na czujniku. Więcej megapikseli oznacza większą matrycę, a co za tym idzie większe pole widzenia. Kolejną dobrą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przysłona obiektywu. Większe liczby oznaczają szersze otwarcie, a tym samym większą głębię ostrości. Ponadto większa liczba megapikseli oznacza, że ​​możesz powiększać obraz bez utraty ostrości.

- Advertisement -spot_img

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie wpisy