Niektóre zawody z czasem przekształcają się w ludzkie zainteresowania bądź całkowicie przechodzą do lamusa. Zarówno kaletnictwo jak i rymarstwo są dziedzinami rzemiosła polegającymi na ręcznym wytwarzaniu określonych projektów zbudowanych ze skóry. Takie zawody niegdyś były niezwykle popularne i cenione. Każda osoba chcąca wykonać określony projekt skórny mogła udać się do warsztatu kaletnika bądź rymarza i zrealizować swoje zlecenie. W dzisiejszych czasach zawody te są coraz rzadziej spotykane i często zlewają się w całość. Jednak tak naprawdę istnieją spore różnice między rymarstwem a kaletnictwem. Czym zajmuje się rymarz, a co wytwarza kaletnik?
Rymarstwo – w czym jest podobne do kaletnictwa?
Rymarstwo jest to dziedzina rzemiosła, która swoją największą popularność przeżywała w czasach świetności kaletnictwa. Zarówno w rymarstwie jak i kaletnictwie pierwsze skrzypce odgrywa wysokogatunkowa skóra, która jest niezwykle szlachetnym materiałem. Każdy rymarz i kaletnik wie, że powinno doceniać się naturalną skórę wkładając w jej obróbkę 100% zaangażowania. Tak więc zarówno rymarz jak i kaletnik musi wycinać skórę, dobrze ją obrabiać i łączyć w celu uzyskania finalnego projektu własnego dzieła. Wszystko wydaje się więc być podobne. W czym tkwi różnica?
Sprawdź: https://craft-point.com/
Kaletnictwo i rymarstwo – różnice
Podstawową różnicą jaka dzieli te dwa zawody jest rodzaj wykonywanych projektów. Oba pochodzą z wysokiej jakości skóry jednak rymarze tworzą najróżniejsze akcesoria związane z jazdą konną. Można tutaj znaleźć skórzane uprzęże, siodła czy pasy, które ułatwiały jazdę na koniu. Jeszcze kiedyś to właśnie konie były motorem napędowym każdego gospodarstwa domowego. Mogły służyć w uprawianiu roli czy transporcie stając się nieodzownym elementem życia każdego człowieka.
Chcąc prawidłowo, ale i wygodnie jeździć na koniu trzeba było się wyposażyć w różnorodne dodatki. Rymarze najczęściej wykonywani siodła do jazdy na koniu. Stabilizowały one osobę, która jeździła na koniu sprawiając, że jazda była po prostu przyjemniejsza. Skórzany materiał siodła pozostawał w zgodnie z naturą sprawiając, że zarówno użytkownik jak i koń mógł czuć się swobodnie. Kiedyś rymarze mieli ogromne obłożenie jednak obecnie zawód ten staje się zapomniany. Wszystko przez nowoczesne pojazdy i urządzenia rolne, które zastąpiły zwierzęta takie jak konie.
Kaletnik zaś może wykonać tak naprawdę dowolny projekt wykonany ze skóry. Jednak najczęściej kaletnicy skupiali się na produkowaniu skórzanych torebek, pasków do spodni, walizek, pochew na noże, woreczków na biżuterie, portfeli i tym podobnych przedmiotów. Oprócz produkcji kaletnicy zajmowali się również renowacją i naprawą uszkodzonych, skórzanych projektów co stanowiło ich dodatkowe źródło dochodu. Wykorzystywali do tego różnorodne techniki bazujące na klejach i chemii do skór przywracając pierwotny blask wielu wartościowych przedmiotów.
Kaletnictwo – garść ogólnych informacji
Obecnie dzięki większej wszechstronności wykonywanych projektów to właśnie kaletnictwo pozostało bliżej obecnych ludzi. W dzisiejszych czasach można znaleźć wielu kaletników, którzy hobbystycznie – na własne potrzeby, ale i zawodowo wykonują rozmaite skórzane projekty. Wiele elementów z działu galanterii skórzanej dalej ma ogromne wzięcie. Wszystko przez nieprzemijającą modę i parametry techniczne skóry, które dalej przyciągają wielu odbiorców. W końcu nie ma bardziej trwalszych i odporniejszych na uszkodzenia przedmiotów niż te zbudowane z naturalnej skóry.
Wysokogatunkowa skóra – niezbędnik każdego kaletnika i rymarza
Opisując kaletnictwo i rymarstwo warto jest zwrócić szczególną uwagę na najważniejszą cechę, która łączy oba te zawody. Jest to wysokogatunkowa skóra, którą zarówno kaletnicy jak i rymarze wybierali bardzo restrykcyjnie. Najlepiej, aby skóra była dobrze przygotowana do pracy poprzez garbowanie roślinnymi metodami. Kiedyś nikt sobie nie wyobrażał, że skóra może być garbowana z udziałem metali tak zdarza się to odbywać obecnie. Niestety niektóre z opiłków metali cały czas pozostają na powierzchni skóry sprawiając, że jej naturalny zapach zanika bądź jest mocno stłumiony. Dodatkowo takie metale mogą alergizować co jest kolejnym ryzykiem, na który wielu kaletników nie chce się pisać.
Wysokiej jakości skóra może być swobodnie poddawana najważniejszym procesom cząstkowym prowadzącym do uzyskania konkretnego dzieła. To w gestii kaletnika, ale i rymarza było zaprojektowanie wysokogatunkowego dzieła, które będzie praktyczne, funkcjonalne, ale i piękne. Czasem dostawali oni częściowe instrukcje na życzenie klientów takie jak wymiary czy dodatki poprawiające oryginalność dzieła. W takich ręcznie robionych pracach najlepsze jest to, że są one niepodrabialne. Nosząc skórzany przedmiot wykonany własnymi rękami rzemieślnika użytkownik ma pewność, że jest on po prostu niepowtarzalny. Niektóre dodatki takie jak napy czy nity dodają animuszu całemu dziełu sprawiając, że jest nie tylko trwałe, ale również piękne pod względem wizualnym.