sobota, 13 lipca, 2024

Kolejowe nielimitowane bilety turystyczne — Jak podróżować pociągami no limit?

Musisz przeczytać

Nielimitowane bilety turystyczne to jedna z najbardziej ulubionych pozycji w cenniku kolei fanów poruszania się pociągiem. Osoby takie często wykorzystują je do przymierzenia dużych odległości. Często jednak przeciętne osoby niepodróżujące często pociągami lub turyści preferujący inny sposób przemieszczania się nie do końca wiedzą, czym są nielimitowane bilety kolejowe, jakie możliwości dają i dlaczego warto je wykorzystywać. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tego typu biletach i odpowiadamy na te pytania.

Czym są limitowane kolejowe bilety turystyczne?

Kolejowe nielimitowane bilety turystyczne to oferta większości przewoźników w Polsce. Dotyczą one zarówno Intercity, jak i PolRegio, a także lokalnych kolei. Są oferowane przez przewoźników w formie nielimitowanych biletów kolejowych. W zamian za jednorazową opłatą możemy kupić bilet, który będzie uprawniał nas do nielimitowanych przyjazdów w danym konkretnym okresie. Mogą być to konkretne dni tygodnia lub weekend. W praktyce oznacza to, że płacąc raz za zakupienie takiego biletu, będziemy mogli poruszać się bez ograniczeń np. w Intercity lub innymi liniami w nieograniczonej formie w ciągu tych dni, które obejmuje promocja. Bilet taki może również posiadać różne wersje na różne klasy pociągów np. TLK i IC lub EC oraz Pendolino.

Dlaczego warto je używać?

Promocje tego typu są bardzo korzystne z kilku względów. Przede wszystkim, płacąc jedną zryczałtowaną sumę za zakup takiego biletu, możemy poruszać się w nielimitowany sposób przez pewien czas dowolną linią kolejową. Dzięki temu możemy zapłacić dużo mniej, aniżeli, kupując poszczególne pojedyncze bilety na trasę, którą chcemy pokonać pociągiem – zwłaszcza jeśli chcemy intensywnie podróżować pociągami w ciągu kilku dni. Oprócz bonusu finansowego, zakup tego typu biletu to wygoda, gdyż nie musimy każdorazowo kupować biletów na pociąg, dokonywać transakcji, czy stać w kolejkach do kas.

Nielimitowany bilet kolejowy pozwala również zwiedzać Polskę w komfortowy i szybki sposób. Siatka połączeń kolejowych w Polsce jest już bardzo dobrze rozbudowana i z łatwością nawet kilka razy dziennie dotrzemy do najróżniejszych lokalizacji — zarówno tych popularnych, jak i o mniejszym walorach podróżniczych.

Zagraniczne bilety nielimitowane

Nielimitowane bilety kolejowe są też dostępne w różnych wersjach za granicą. Nie jest to jedyna opcja wymyślona i oferowana przez polskie linie kolejowe, a oferta taka dostępna jest w różnych formach w całej Europie. Ogólnie bilety te działają na podobnej zasadzie co Polski bilet nielimitowany. Zatem również możemy poruszać się na tym bilecie przez określony czas w sposób nielimitowany kolejami w danym państwie.

Istnieją jednak często różnice, które występują w Polsce i znacząco wpływają na charakter takiego biletu. Przede wszystkim za granicą możemy spotkać prywatne linie kolejowe, które należy sprawdzić pod kątem obecności w promocji. Kupując bilet nielimitowany na koleje w innych państwach czasami będziemy mogli podróżować prywatnymi przewoźnikami oprócz tych państwowych, a czasami bilety takie nie będą honorowane u prywatnych przewoźników. Uwagę należy zwrócić również na konieczności dokupowania płatnych miejscówek. Często za granicą nielimitowany bilet zapewnia jedynie przejazd. Miejscówki mają jednie przeważnie symboliczny koszt i mają służyć utrzymaniu porządku. Należy sprawdzić też różnorodne zniżki, gdyż inne kraje mogą oferować zniżki których w Polsce, nigdy byśmy nie otrzymali np. z racji wieku.

Kiedy warto z nich korzystać

Z nielimitowanych biletów kolejowych warto korzystać przede wszystkim, jeśli jesteśmy fanami kolei i lubimy jeździć pociągami. Warto korzystać z nich również, jeśli nasz styl podróżowania jest bardzo intensywny. Nielimitowane bilety kolejowe mogą być również ciekawym rozwiązaniem, jeśli odwiedzamy lokalizacje dobrze skomunikowanie kolejowo.

- Advertisement -spot_img

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie wpisy