sobota, 13 lipca, 2024

Kraków na jeden dzień – co zobaczyć i zwiedzić

Musisz przeczytać

Kraków to zdecydowanie najbardziej turystyczne miasto w Polsce. Wiele zabytków, muzeów, a także unikalna architektura i wiele innych atrakcji. Możemy również dojechać do niego stosunkowo łatwo z wielu części Polski – nawet w kilka godzin. Jest to zatem bardzo dobry kierunek turystyczny na jednodniową wycieczkę. Co zatem warto zobaczyć w Krakowie w ciągu jednego dnia i jakie są obowiązkowe punkty, które należy odwiedzić? O tym wszystkim poniżej.

Stare Miasto

Pierwszym obowiązkowym elementem, który powinniśmy zwiedzić w Krakowie jest Stare Miasto. Jest ono unikalne na skalę światową i posiada swoją indywidualność magiczną atmosferę. Przepełnione wieloma urokliwymi uliczkami posiada równocześnie wiele zabytków, a także atrakcji i restauracji. Na starym mieście znajdziemy rynek, na którym dumnie wywyższa się Kościół Mariacki, a także Sukiennice. NA Rynku znajduje się również pomnik Adama Mickiewicza czy kościół Świętego Wojciecha, który bardzo łatwo pomylić z małą kapliczką, a który ma ponad 1000 lat.

Na Starym Mieście możemy również skorzystać z wielu knajpek, restauracji czy ogródków na rynku. Na szczególną uwagę zasługuje wiele kościołów skupionych na bardzo małej powierzchni. Przeważnie każdy kościół wyróżnia się czymś zaskakującym zarówno stylem czy walorem religijnym. Na uwagę zasługuje również sam styl starego miasta oraz uliczek. Możemy przechadzać się po nich w różnych kierunkach a już samo to jest sporą atrakcją.

Na Starym Mieście, a także w jego okolicach znajdziemy również wiele muzeów. Kraków jest nie lada gratką dla fanów sztuki czy zabytków. Do obowiązkowych muzeów, które powinniśmy zobaczyć należy np. Muzeum Książąt Czartoryskich, Dom Matejki, Gmach Główny Muzeum Narodowego, Sukiennice czy muzeum Wyspiańskiego.

Planty

Urokliwym miejscem, które również powinniśmy odwiedzić w Krakowie są planty. Okalają one Stare Miasto i prowadzą prosto od Barbakanu i Bramy Floriańskiej dwoma traktami z różnych stron Starego Miasta na Wawel. Planty posiadają wiele ławek oraz miejsc do odpoczynku, gdzie możemy usiąść i delektować się atmosferą Krakowa. Jest to szczególnie polecane miejsce dla fanów ekologii, w którym znajduje się wiele drzew czy urokliwych zielonych zaułków z kwiatami. Jeśli zmierzamy w dowolną część Krakowa, przynajmniej część tej trasy warto przejść właśnie Plantami. Są one lokalizowane w taki sposób, że nie będzie to szczególnie trudne.

Wawel i Wisła

Obowiązkową lokalizację, którą musimy zwiedzić, będąc w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu. Jest imponujący, a także posiada wiele ciekawych elementów, takich jak kościół, komnaty królewskie, zbrojownia, ogrody, czy skarbiec, a także liczne wystawy. Na wzgórze prowadzą 3 drogi o różnym stopniu trudności, a ze wzgórza wawelskiego rozciąga się przepiękna panorama na wijącą się Wisłę i Kraków. Jeśli zechcemy zejść z Wawelu w stronę Wisły, będziemy mogli przejść się długą promenadą biegnącą wzdłuż niej lub odpocząć na bulwarach wiślanych. Jest to bardzo popularne miejsce odwiedzane przez wiele osób, a dzieje się tak nie bez powodu.

Kazimierz

Nieopodal rynku znajduje się jedna z najciekawszych dzielnic Krakowa — Kazimierz. W przeszłości było to osobne miasto leżące obok Krakowa z własnymi prawami i całkowicie autonomiczne. Obecnie spotkamy tam starodawne urokliwe kamienice oraz jeszcze więcej restauracji i knajpek, niż na starym mieście. Kazimierz to również dzielnica żydowska, w której czuć etnicznym akcent. Kazimierz jest nieco inny, niż stare miasto posiadając swoją indywidualną atmosferę. Zarazem Kazimierz jest położony blisko starego miasta i centrum, a więc nie powinniśmy mieć większego problemu zahaczyć o tę dzielnicę Krakowa. Powinniśmy zatem uwzględnić ją w naszych planach wycieczkowych. Jeśli nawet nie będzie głównym celem naszej podróży, powinniśmy wstąpić na Kazimierz przynajmniej na godzinę.

- Advertisement -spot_img

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie wpisy