sobota, 13 lipca, 2024

O czym pamiętać, wychodząc „na miasto” podczas podróżowania?

Musisz przeczytać

Podróże to jedna z częstszych aktywności które wykorzystujemy do relaksu, tylko wtedy gdy mamy taką możliwość. Bardzo często podróżujemy w Polsce i za granicą, organizując zarówno krótsze wypady, jak i dłuższe wycieczki. Często będąc już na miejscu — u celu poznaczenia, lubimy wychodzić „na miasto” imprezować, zwiedzać czy odpoczywać. Wypady do centrum w różnych miastach mogą jednak nieść ze sobą wiele zagrożeń. W tym tekście podpowiadamy na co zwrócić uwagę i na co uważać podczas wyjść na miasto podczas podróży lub na wakacjach.

Nie zwracaj na siebie uwagi jako turysta

Pierwszą poradą, którą powinniśmy wziąć sobie do serca, jeśli wychodzimy na miasto w obcej miejscowości jest niezwracanie na siebie uwagi jako turysta. W miejscowościach turystycznych np. nadmorskich działa wielu złodziei i przestępców gdyż turyści mają ze sobą najczęściej duże ilości gotówki, a przez to są szczególnie narażeni na ataki.

Powinniśmy zatem ubierać się w sposób najbliższy stylowi ubierania się lokalnych mieszkańców. Nie powinniśmy również nosić na szyi aparatu. Jeśli chcemy zabrać profesjonalną lustrzankę, warto schować ją w torbie. Nie powinniśmy robić również ostentacyjnie wielu zdjęć na każdym kroku, gdyż jest to wręcz turystyczny podpis. Powinniśmy zachowywać się również jak najbardziej naturalnie oraz nie prowokować problemów i kłopotów. Jeśli mamy do czynienia z nieprzewidywalną sytuacją, powinniśmy jak najszybciej oddalić się od tego miejsca gdzie zaistniała, aby nie być przesłuchiwanym przez policję i wmieszanym w całe zajście. Nie powinniśmy zostawiać również dużych napiwków ani afiszować się z naszym turystycznym celem zwiedzenia.

Rozłożenie pieniędzy

Bardzo ważną poradą, jeśli podróżujemy w celach turystycznych i chcemy wyjść na miasto jest rozłożenie pieniędzy, które zamierzamy zabrać ze sobą. Przede wszystkim nie powinniśmy zabierać całej puli jaką posiadamy, część zostawiając w hotelu. Te pieniądze i środki które zabierzemy ze sobą, powinniśmy rozłożyć w różne miejsca. Możemy włożyć je do kieszeni spodni, czy ubrania, a także możemy nosić je w portfelu. Dywersyfikacji możemy dokonać również poprzez używanie karty płatniczej i bliku (w Polsce). W razie okradzenia nas nie stracimy wszystkich naszych pieniędzy i będziemy mogli komfortowo skorzystać z pozostałej sumy.

Sprawdź lokalne zasady

Niezależnie od tego, czy podróżujemy po Polsce, czy w Europie, zawsze wychodząc na miasto powinniśmy poznać lokalne zasady, które obowiązują w danym miejscu. Będą to takie informacje jak godziny ciszy nocnej, godziny zamknięcia sklepów, niedozwolone czynności, za które możemy otrzymać mandat, czy przepisy dotyczące alkoholu, od którego w podróżach często nie stronimy. Lokalnie możemy być zaskoczeni godzinami zamknięcia sklepu monopolowego, czy intensywną walką z konkretnym wkroczeniem np. śmieceniem.

Przed wyjściem na miasto powinniśmy sprawdzić w internecie, gdzie znajdziemy najnowsze informacje i dane o tym, czego nie wolno i czego nie powinniśmy robić w danym mieście. Choć często niektóre rzeczy nie są zakazane poprawnie, nie są mile widziane i są odbierane niezwykle negatywnie. Może dotyczyć to nawiązywania kontaktu z innymi osobami, pozostawiania napiwków czy sposobu zachowania się w konkretnej społeczności. Dzięki dowiedzeniu się okulturze która panuje w danym miejscu, nie będziemy narażali się na wiele niekomfortowych sytuacji.

Zaplanuj wyjście

Jeśli jesteśmy już na miejscu — u celu naszej podróży, wyjście na miasto powinniśmy dokładnie zaplanować. Najczęściej nie znamy danego miasta lub lokalizacji, w której się znajdujemy. Powinniśmy zatem na Google Maps utworzyć z pinezek trasę którą chcemy odwiedzić, a następnie dostosować miejsca w taki sposób, aby zwiedzić je, przechodząc najkrótszą drogą. Często pozwala to zaoszczędzić sporą ilość czasu, a bez przemęczania się znacznie bardziej komfortowo zwiedzimy miasto, do którego przybyliśmy. Zaplanowanie wyjście na miasto pozwoli nam również oszacować, ile czasu potrzebujemy na zrealizowanie naszych celów turystycznych np. spacer, imprezowanie czy zwiedzanie zabytków.

- Advertisement -spot_img

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie wpisy